Największy dostawca usług bukmacherskich w Polsce, bukmacher Mostbet zaprasza gości do obstawiania zakładów sportowych lub gry w kasynie internetowym. Różnorodność gier zadowoli najbardziej zapalonych graczy, a wysokie kursy, różnorodne bonusy i promocje, darmowe zakłady i darmowe spiny zachwycą każdego bez wyjątku. Aby rozgrywka była jeszcze przyjemniejsza, opracowaliśmy wygodną aplikację mobilną. Przyjdź, a my podwoimy Twój depozyt i przyznamy Ci bonus Mostbet bez depozytu!

Obrzyca

OBRZYCA

Rzeka Obrzyca, o długości 69,9 km,prawy dopływ środkowej Odry wypływa w okolicy wsi Krążkowo, gmina Sława.

W górnym biegu przepływa przez kilka urokliwych jezior by wpłynąć do zatoki J. Sławskiego we wsi Radzyń. Przepływa przez niemal całe J.Sławskie (828 ha, głębokość 12,3, długość 9,2 km, 4 wyspy). Wypływ we wsi letniskowej Lubiatów. Dalej kieruje swój leniwy nurt na zachód przepływając przez Konotop. W okolicach Jesiony wpływa do ostatniego jeziora na szlaku – Jeziora Rudno. Kolejne miejscowości na szlaku to Uście, Kargowa, Chwalim, Smolno Wielkie, Podlegórz i w pobliżu  Cigacic (Górzykowo) wpada do Odry na 469 km. Na całym szlaku Obrzycy czysta woda zachęcająca do kąpieli.

Charakterystyka szlaku

 1. Długość szlaku – 47,0 km
2. Stopień rozwinięcia: 1,4
3. Spadek na szlaku: 0,07‰
4. Przepływ: 7,0 m3/sek
5. Powierzchnia dorzecza: 1808 km2
6. Czas spływu: 2-3 dni
7. Skala trudności:
1)  szlak łatwy, dla początkujących i spływów masowych (t 1)
8. Skala uciążliwości:
1) na odcinku Lubiatów – Konotop nadzwyczaj uciążliwy ze względu na silną eutrofizację rzeki (u 6 – przeszkody których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia ponad 200 % czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość miedzy przeszkodami do 2 km),
2) na odcinku Konotop– Cigacice nieco uciążliwy (u 2) ze względu na liczne jazy zamykane przy niższych stanach wody
9. Skala malowniczości szlaku:
1) na odcinku Lubiatów – Konotop szlak malowniczy (***)
2) na odcinku Konotop-  Jesiona szlak przyjemny (**)
3) na odcinku Jesiona – Cigacice szlak malowniczy (***)
10. Oznakowanie szlaku:
brak oznakowania szlaku
11. Infrastruktura turystyczna:
1) miejsca biwakowe: Lubiatów, Rudno, Uście, Kargowa.  Miejsca te posiadają podstawową infrastrukturę: wiaty, miejsca na ognisko, sanitariaty oraz gastronomię
2) Wypożyczalnie kajaków:  Kargowa

Spływy kajakowe najlepiej rozpocząć w m. Lubiatów za mostem drogowym Konotop-Sława. Jednak ze względu na małe przepływy wody, dla początkujących kajakarzy przepłynięcie odcinka ok. 3 km przez kompleks leśny będzie poważnym wyzwaniem. Niski stan wody oraz radosna twórczość bobrów powoduje zarastanie rzeki. Kto lubi przeciągać kajak przez szuwary i powalone drzewa to koniecznie powinien ten odcinek przepłynąć.

Po wypłynięciu z lasu rzeka przyjmuje charakter łąkowy. Szeroka dolina, leniwy nurt, liczne meandry i obfita roślinność wodna towarzyszą nam do pierwszego i jedynego jeziora na szlaku. Nie napotkamy żadnych przeszkód aż do Jesiony. W Jesionie jaz wymagający przeniesienia kajaków prawą stroną (30 m). Przy wpływie na Jez. Rudno (J.Orchowe) utrudnienie w postaci naniesionego przez rzekę mułu. Nad jeziorem dużo dobrych miejsc do biwakowania (plaża w Uściu, ośrodki wypoczynkowe w Rudnie,hotel Tanzanit w Jesionce, półwysep). W miejscowości Rudno ujście Południowego Kanału Obry, którym można dopłynąć do Szlaku Konwaliowego w gminie Przemęt. Od wypływu z jeziora rzeka płynie szerokim korytem i nadal meandruje aż do jazu we wsi Uście. Przenosimy kajaki z lewej strony lub spławiamy. Od jazu rzeka ma charakter uregulowany. Obwałowanie po obu stronach rzeki aż do Smolna Wielkiego. Pomimo tego jest to najciekawszy odcinek Obrzycy. Brzegi porośnięte lasem mieszanym, liczne zakręty i nieco szybszy nurt sprawia płynięcie bardzo przyjemnym. W odległości ok. 1,5 km od jazu w Uściu, po prawej stronie na pierwszym zakręcie zastawka, a za nią Kanał Dźwiński. Kanałem o dł. 6 km możemy dopłynąć do Kopanicy skąd bierze początek popularny szlak kajakowy Lubuski Szlak Kajakowy. Kanał jest do przepłynięcia przy wyższym stanie wody w Obrzycy.

W Kargowej po prawej stronie za mostem drogowym Kargowa – Karszyn, dobre miejsce na biwak. Kolejny jaz przed mostem drogowym Kargowa -Klenica. Przenosimy prawą stroną za most drogowy lub spływamy (w zależności od stanu wody). W Chwalimiu kolejny jaz i możliwa przenoska. Za wsią  wpływamy w szeroką dolinę. Las się oddala, wokół łąki, nurt leniwy. Przed Smolnem Wielkim największy dopływ Obrzycy – Leniwa Obra, którą można dopłynąć do Babimostu. Jeszcze w Smolnie Wielkim do pokonania jaz (przenoska z prawej) i przed nami 2 godziny pełnego relaksu. Warto podziwiać piękne widoki. Po lewej stronie linia lasów a po prawej aż do Cigacic piękne wzgórza morenowe, gdzie znów powrócono do upraw winorośli. Przed wpłynięciem na Odrę czeka wodniaków trudna przenoska prze zaporę przeciwpowodziową w Głuchowie. Przenosić z prawej strony. Ostatni odcinek to szeroki kanał, którym Obrzyca miesza wody z rzeką Odrą. Po wpłynięciu na Odrę szybki nurt niesie kajaki w kierunku Cigacic. Mijamy dwa mosty drogowe. Za drugim mostem po prawej można lądować przy przystani motorowodnej, lub płynąć 1 km dalej i wpłynąć do portu rzecznego w Cigacicach.

Opis szlaku

• km 47.0 Lubiatów – start za mostem drogowym (p.)

• km 41,7 Konotop – drewniany most przy starym młynie

• km 41,0 Konotop – most drogowy Wolsztyn – Nowa Sól i 100 m dalej most kolejowy na nieczynnej linii kolejowej Wolsztyn-Głogów.

• km 40.2 dobre miejsce na biwak za mostem kolejowym za dawną dawnej stacji kolejowej (p.)

• km 36.5 drewniany most na drodze gruntowej Kolsko – Głuszyca

• km 34.1 Jesiona – most drogowy Kargowa-Kolsko i jaz. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej.

• km 33,4 pozostałości po drewnianym moście i 500 m dalej ujście rzeki do jez. Rudno (j.Orchowe). Przy niskim stanie wody trudności z wpłynięciem na jezioro z uwagi na duże zamulenie.

• km 31,5 szeroki wypływ Obrzycy w pobliżu plaży i pola biwakowego w Uściu.

• km 29,7 Uście, most drewniany ( w pobliżu sklep)

• km 27,8 wypływ Kanału Bojadelskiego (oddzielony zastawką)

• km 26,7 most drogowy przy drodze gruntowej Uście – Karszyn i 100 m dalej jaz. Przenosić z lewej 30m lub pojedynczo spływać (albo spławiać kajaki)

• km 25,0 wypływ Kanału Dźwińskiego (kanał obecnie jest oczyszczany z roślinności nabrzeżnej i odmulane jest dno – istnieje możliwość przy wyższym stanie wody w Obrzycy przepłynięcia do szlaku Obry w Kopanicy).

• km 20,9 Kargowa, most drogowy Kargowa – Karszyn (po prawej 200 m za mostem b.dobre miejsce na biwak. Do dyspozycji wodniaków pole biwakowe, wiaty turystyczne, boisko do piłki plażowej, miejsce na ognisko i na razie wszystko to gratis.

• km 20,0 Kargowa, most drogowy Kargowa – Klenica oraz jaz. Niemal zawsze jest do spłynięcia.

• km 19,1 Kargowa, most kolejowy na nieczynnej linii nr 357 Sulechów – Wolsztyn.

• km 17,0 Chwalim, most drogowy

• km 16,0 Chwalim, jaz i drewniany most. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej.

• km 14,7 ujście rzeki Obry Leniwej ( szlak kajakowy do Babimostu).

• km 13,6 Smolno Wielkie, most drogowy i jaz. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej 20 m.

• km 12,6 Smolno Wielkie, most kolejowy na nieczynnej linii Sulechów – Wolsztyn. Przed mostem po lewej dobre miejsce na odpoczynek.

• km 10,1 Ostrzyce, drewniany mostek na drodze Ostrzyce – Podlegórz.

• km 8,4 ujście Kanału Obrzyckiego (l)

• km 7,8 Podlegórz, most drogowy ( w pobliżu sklep z ostatnią możliwością zaopatrzenia do końca szlaku)

• km 6,3 Radowice, most drogowy

• km 4,7 Sadowa, most kolejowy na nieistniejącej linii kolejowej Sulechów – Głogów

•km 4,3 Głuchów (Sadowa), most drogowy i potężny jaz odgradzający od Odry Kotlinę Kargowską. Przenosić z prawej 30 – 50 m.

• km 2,2 Górzykowo, ujście Obrzycy do Odry

• km 1,3 most na drodze krajowej S3

• km 0,4 Cigacice, stary most drogowy

• km 0,0 zakończenie spływu na przystani motorowodnej (p). można płynąć 1 km dalej do portu rzecznego Cigacice

 

Przewidywany czas spływu

Lubiatów – Konotop 2- 3 godz.

Konotop – Jesionka 1-2 godz.

Jesionka – Kargowa 2-3 godz.

Kargowa – Podlegórz 4 godz.

Kargowa – Cigacice 5 -6 godz.

tekst i zdjęcia – Jerzy Jaszczak