Propozycje tras kajakowych

 

Spływy 1- dniowe

Spływ Obrzycą

1. Trasa krótka – 11 km (3 – 4 godz. płynięcia)

Szlak: Uście (plaża) – Kargowa (teren rekreacyjny)

Propozycja dla początkujących kajakarzy i dla organizatorów spływów firmowych. Szlak łatwy, malowniczy, praktycznie bez przeszkód. Z czystą wodą zachęcającą do kąpieli. Spływ rozpoczynamy na plaży przy polu biwakowym w Uściu, na którym funkcjonuje bar gastronomiczny. Płyniemy 200 m w prawo wzdłuż  brzegu j. Orchowego do szerokiego na 20 m wypływu Obrzycy. Płyniemy po wodzie stojącej aż do jazu na końcu Uścia. Po drodze przepływamy pod drewnianym mostem łączącym miejscowości Tatarka z Uściem. Przed nami 3 km odcinek o charakterze łąkowym (liczne zakręty – meandry). Rzeka płynie szeroką doliną z ładnym widokiem na wieś Uście, ulokowaną wzdłuż prawego brzegu Obrzycy. Dopływamy do betonowego mostu na drodze gminnej Uście – Karszyn by po 200 m dopłynąć do jazu. Obowiązkowo zatrzymujemy się w zatoczce z lewej strony 50 m przed jazem, by sprawdzić różnicę poziomów. Jeżeli nie przekracza 50 cm, można spłynąć ale z jedną osobą w kajaku. Przy większej różnicy poziomów kajaki obowiązkowo przenieść za jaz. Za jazem 2 długie, proste odcinki ale rzeka niebawem zmienia charakter wpływając w obszary leśne. Rzeka znów meandruje. Po 2 km, po prawej stronie tablica upamiętniająca spływ Karola Wojtyły w 1960 r. Obok tablicy za zastawką znajduje się Kanał Dźwiński, którym można dopłynąć do szlaku Obry w Kopanicy. Wypływając z lasu po prawej zobaczymy wieżę ratusza i kościołów w Kargowej. To znak, że niebawem koniec spływu. Mijając most na drodze z Kargowej do Karszyna spływ kończymy przy pomoście na przystani kajakowej w Kargowej. Można tam rozpalić ognisko a w stanicy wodnej zamówić gorący posiłek.

Koszt wypożyczenia kajaka 50-60 zł/dzień.

2. Trasa krótka „Na ryby” – 8 km (2-3 godz. płynięcia)

Propozycja dla początkujących kajakarzy i dla organizatorów spływów firmowych. Szlak łatwy, malowniczy, praktycznie bez przeszkód. Latem jedynym utrudnieniem w płynięciu może stanowić roślinność wodna. Z czystą wodą zachęcającą do kąpieli. Spływ rozpoczynamy na plaży terenu rekreacyjnego w Kargowej (Kargowska Copacabana). Po 500 m przepływamy pod przęsłem jazu i mijamy most drogowy na trasie Kargowa – Klenica. Kolejny most nieistniejącej linii kolejowej i niebawem po prawej stronie pojawiają się zabudowania wsi Chwalim. Mijamy most betonowy, jaz i most drewniany, za którym wieś się kończy. Rzeka meandruje płynąc wśród łąk, po prawej las. Kończy się las i niebawem po prawej stronie na zakolu rzeki pojawia się ujście Obry Leniwej. Wpływamy pod prąd, który jest ledwo dostrzegalny. Rzeczka lekko meandruje wśród trzcin i łąk. Dopływamy do mostu drogowego Wojnowo – Stare Kramsko a za nim po prawej gospodarstwo rybackie. Warto tu się zatrzymać i odwiedzić sklep i bar „Rybacka chata” z lokalnymi specjałami z ryb słodkowodnych. Wiele z nich posiada certyfikat produktu regionalnego.Warto też wcześniej zadzwonić do sklepu (https://www.facebook.com/search/top/?q=rybacka%20chata%20%E2%80%A2%20fisch%20net), aby „załapać się” na wędzonego pstrąga. Po zasłużonej przerwie płyniemy dalej w kierunku jazu spiętrzającego wody Jeziora Wojnowskiego. Przenosimy kajaki z lewej strony i po chwili wpływamy na jezioro Wojnowskie. Płyniemy przy prawym brzegu, mijając pałac (sanatorium dla dzieci) i skręcamy w prawo docierając do pomostu przy plaży. Tu kończymy spływ.

Koszt wypożyczenia kajaka z dowozem 50-60 zł/dzień.

3. Trasa średnia – 13 km (4-5 godz. płynięcia)

Szlak: J.Wilcze (plaża przy Wikliniance) – J.Orchowe(Rudno) – Kargowa

Propozycja szlaku dla kajakarzy, którzy lubią przedzierać się przez krzaki, trzciny , przeciskać się pod drzewami, przeciągać kajak przez tamę bobrową. To tylko namiastka dzikiej rzeki w wersji mikro ale wrażeń sporo. Propozycja dla małych, zgranych grup. Przy większych grupach zalecamy usługę instruktora.

Spływ zaczynamy na plaży przy barze Wiklinianka. Płyniemy w kierunku wschodnim kierując się do wypływu cieku łączącego J.Wilcze z J. Orchowym. Na początek drewniany mostek, pod którym przepływamy chowając się w kajaku. Za mostkiem zaczyna się dziki, pełny niespodzianek odcinek szlaku. Wąsko, płytko, ostre zakręty, gałęzie wierzby szarej zanurzone w wodzie, ślady działalności bobrów a na koniec gęste trzcinowisko. Po pokonaniu zaledwie 500 m odcinka wielka ulga po wpłynięciu na długą zatokę j. Orchowego. Płyniemy przy prawym brzegu do plaży w Uściu. Tam konieczna przerwa na zasłużony odpoczynek i dalej płyniemy jak w pkt. 1.

Koszt wypożyczenia kajaka 50-60 zł/dzień.

4. Trasa średnio długa – 17 km (4-6 godz. płynięcia)

Szlak: Świętno (parking leśniczówka Rudna Krzyż) – j. Orchowe – Kargowa.

Propozycja dla średnich i dużych grup. Szlak łatwy i malowniczy. Do pokonania 3/4 J. Orchowego.

Spływ zaczynamy przy parkingu na drodze wojewódzkiej Wolsztyn – Nowa Sól w okolicach Świętna na Południowym Kanale Obry. Na parkingu funkcjonuje bar ze świetną grochówka i flaczkami. Kajaki spławiamy przed mostem. Jesienią 2013 r. kanał został zmeliorowany i utracił swój naturalny charakter. Strome dotąd brzegi zostały spłaszczone i wzmocnione faszyną. Ponieważ kanał płynie przez duży kompleks leśny nie utracił swojego klimatu, kajakarze nie napotkają zatorów z roślinności wodnej. Na odcinku do J. Orchowego miniemy most kolejowy (teraz świetnie wyeksponowany) na nieczynnej linii kolejowej Wolsztyn – Nowa Sól, betonowy most na lokalnej drodze z Świętna do Rudna, pozostałości po przedwojennym jazie (przy niskim stanie wody koniecznie przeciągać kajaki!) oraz nowy jaz przed miejscowością Rudno( w przypadku spiętrzenia wody kajaki przenosimy z prawej strony). Wpływając na jezioro kierujemy się na południe w kierunku plaży w Uściu. Płyniemy przy prawym brzegu jeziora do plaży w Uściu i dalej  jak w pkt. 1.

Koszt wypożyczenia kajaka 50-60 zł/dzień.

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>