Największy dostawca usług bukmacherskich w Polsce, bukmacher Mostbet zaprasza gości do obstawiania zakładów sportowych lub gry w kasynie internetowym. Różnorodność gier zadowoli najbardziej zapalonych graczy, a wysokie kursy, różnorodne bonusy i promocje, darmowe zakłady i darmowe spiny zachwycą każdego bez wyjątku. Aby rozgrywka była jeszcze przyjemniejsza, opracowaliśmy wygodną aplikację mobilną. Przyjdź, a my podwoimy Twój depozyt i przyznamy Ci bonus Mostbet bez depozytu!

vademecum kajakarza

Turystyka kajakowa to jedna z ciekawszych form turystyki kwalifikowanej. Jest dostępna niemal dla  wszystkich bez względu na wiek, płeć i stopień zamożności. Bez większych problemów kajakami mogą pływać także osoby niepełnosprawne. Turystyka kajakowa daje największą możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Kajakiem można dotrzeć prawie do każdego zakątka na wodzie a to umożliwia podpatrywanie i poznawanie tajników życia przyrody. Taki właśnie kontakt z przyrodą sprawia, że kajakarz zaczyna ja rozumieć i szanować. Życie człowieka  nierozwiązalnie związane jest z wodą stąd najcenniejsze zabytki, ośrodki kultury ludowej i współczesne budowle najczęściej usytuowane są nad wodą. Płynąc kajakiem nie da się „zejść” ze szlaku. Nijako „zmuszeni” jesteśmy do wzbogacania swojej wiedzy krajoznawczej. Celem każdej wyprawy, nie tylko kajakowej,  jest chęć przeżycia przygody, podniesienie własnej sprawności i tzw. „naładowanie akumulatorów” na czas pourlopowy. Zanim wsiądziemy do kajaka trzeba wchłonąć trochę wiedzy o specyfice turystyki kajakowej.

Kajak czy kanadyjka?

Najbardziej popularnym na wodzie jest kajak dwuosobowy, wykonany z poliestru lub polietylenu ważący od 30-40 kg, o długości od 4,6m do 5,6m. Kajak poliestrowy dzięki kilowi na dnie jest bardziej sterowny na wodzie ale łatwiej go uszkodzić przy nieostrożnym pływaniu po kamieniach i przeciąganiu po pniach drzew. Co raz bardziej powszechne  w wypożyczalniach kajaki polietylenowe cechują się niezwykłą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.   Są jednak cięższe i mniej sterowne. Przygotowując  się na spływ warto pod uwagę przyjąć opcję płynięcia kanadyjką turystyczną. Płynie się nieco wolniej niż kajakiem ale za to bardzo wygodnie. Czym się różni kanadyjka od kajaka? Przede wszystkim sposobem płynięcia. W kanadyjce siedzimy wyżej niż w kajaku, na ławeczce, trzymając w ręku zamiast wiosła, pagaj, wiosłując po jednej stronie burty. Kanadyjka jest bardzo pojemna i na większych spływach często służy jako „bagażówka”.

Jak się przygotować na spływ?

Decydując się na udział w spływie należy się do niego odpowiednio przygotować. Turysta kajakarz musi być przygotowany na zmiany pogody. Rzadko bowiem zdarza się, że w czasie trwania wyprawy cały czas świeci nam słońce. Dlatego też, zawsze należy zabrać:

  • ubranie przeciwdeszczowe wygodne i niekrepujące ruchów,
  • buty do brodzenia po wodzie ( stare trampki lub buty do sportów wodnych),
  • rękawiczki, najlepiej rowerowe, skutecznie zapobiegną bolesnym odparzeniom,
  • coś do przykrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i preparat na komary,
  • koszulę z długim rękawem i polar
  • komplet suchej odzieży do przebrania
  • etui wodoodporne na komórkę i pieniądze,
  • kanapki na drogę i zapas wody mineralnej,
  • podręczną apteczkę

Wszystko to bez trudu zmieści się w luku bagażowym ale dodatkowo wyposażenie najlepiej zapakować w wodoodporny worek.

opracował:  Jerzy Jaszczak

więcej przydatnych  informacji o spływach na www.poradnik-kajakowy.pl