Konwaliowy Szlak Kajakowy

Najbardziej znanym i popularnym szlakiem Pojezierza Sławskiego jest Konwaliowy Szlak Kajakowy o długości 37km. Na szlaku znajduje się 19,w większości malowniczych jezior i łączących je kanałów. Szlak łatwy, dla początkujących i spływów masowych. Utrudnieniami na szlaku , które mogą sprawić trudności są: przepłynięcie przez zamulone Jeziora Miałkie i Małe, konieczność przewiezienia kajaków z osady Papiernia do Jeziora Dominickiego (2,7km) oraz okresowo (sierpień) zarośnięty trzciną pospolitą Kanał Błotnicki (3,5km). Szlak jest oznakowany tablicami informacyjnymi z kilometrażem oraz miejscem wypływu z jeziora. Do przepłynięcia tej trasy potrzeba 2 dni

 

Spływ najlepiej rozpocząć w Wieleniu przy jazie na Kanale Kaszczorskim lub w Ośrodku Wypoczynkowym „Krokus”. Pętlę szlaku konwaliowego można przepłynąć w dowolnym kierunku, ale zalecany jest spływ w kierunku Brenna z uwagi na konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na przewiezienia kajaków z Papierni do J.Dominickiego lub do Boszkowa -Letnisko.

km 0,0 Spływ rozpoczynamy przed jazem przy nowym pomoście do wodowania kajaków lub z plaży Ośrodka Wypoczynkowego „Krokus”płynąc w prawo w kierunku Brenna.

Przed rozpoczęciem spływu w Wieleniu warto zwiedzić znajdujące się w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników z późnobarokowym kościołem pw. Narodzenia NMP, pochodzącym z I połowy XVIII w. W ołtarzu znajduje się najcenniejszy zabytek w kościele – słynąca cudami gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem. Sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek. W ostatnia niedzielę czerwca rozpoczyna się tu trwający 8 dni odpust gromadzący kilkadziesiąt tysięcy pątników z Wielkopolski i Dolnego Śląska

km 2,5 Na końcu Jeziora Trzytoniowego kierujemy się na znak wskazujący wypływ szerokiego kanału łączącego z J. Breńskim. Po 500 m dopływamy do mostu na drodze z Brenna do ośrodków wypoczynkowych nad J.Białym

km 3,1 Wpływamy na J.Breńskie, po prawej widzimy wieś Brenno z charakterystycznymi sylwetkami 2 zabytkowych wiatraków typu koźlak , płynąc na wprost po 600 m z lewej osiągamy kanał łączący z J.Białym.

km 4,0 Wpływając na Jezioro Białe warto skręcić w lewo , w kierunku plaży ośrodków wypoczynkowych, by tam na dłuższą chwilę odpocząć, ponieważ aż do J.Dominickiego brak jezior z dogodnym miejscem do kąpieli. Kierujemy się do oznakowanego białą tablicą przewężenia pomiędzy jeziorami, za którym wpływamy na Jezioro Miałkie. To niewielkie jeziorko o pow. zaledwie 40 ha jest poważnym wyzwaniem dla kajakarzy ze względu na silne zamulenie. W okresie letnim niski stan wody powoduje, że w części środkowej jeziora „płynie” się w mule. Za wiosłem pozostaje czarna, bulgocąca smuga i lepiej się nie zatrzymywać. Nie ma tu czego podziwiać , bo wokół trzciny, a w toni jeziora brak jakiejkolwiek roślinności wodnej.

km 5,8 Po wysiłku z powodu zmagania się z mułem ,osiągamy oznakowany wypływ z jeziora do kanału łączącego z kolejnym jeziorem na szlaku – Lincjusz. Kanał na początku również jest zamulony, ale nie wymaga już większego wysiłku.

km 6,9 Dopływamy do mostu na drodze Brenno – Miastko – Górsko. Warto się zatrzymać, by odpocząć po przygodzie z mułem. W pobliskiej wsi Miastko (200 m) można uzupełnić zaopatrzenie, a dysponujących większą ilością wolnego czasu godne polecenia jest zwiedzenie w Górsku galerii ptaków wyrzeźbionych w drewnie przez Mariana Murka, to zaledwie 1 km dalej. Galeria powstała w 1995 r. i prezentowane są tu ptaki w naturalnym środowisku (wśród drzew) z obszaru Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

km 7,2 Wpływamy na J.Lincjusz, które z prawej przyjmuje ciek wodny Stara Rzeka połączony z J. Lgińsko (szlak kajakowy).

km 7,9 Przed nami ostatnie 800 m kanału, którym dopływamy do J.Brzeźnie.

km 8,7 J. Brzeźnie o zalesionych brzegach. Na końcu jeziora mała plaża ZHP (niedostępna dla kajakarzy), a za nią ujście wąskiej strugi z J. Zapowiednik, którą przy odrobinie szczęścia dopływamy do osady Papiernia. W praktyce trzeba nastawić się na holowanie kajaków prawie 300 m.

km 10,2 Osada Papiernia. Wyciągamy kajaki po lewej stronie na gruntową drogę przed rurowym przepustem przy leśnym dukcie. Czekamy na wcześniej zamówiony transport na J.Dominickie.

Osada Papiernia, niegdyś dobry punkt informacyjny i orientacyjny, to obecnie opuszczone i zrujnowane zabudowania dawnej leśniczówki, więc warto mieć zapas wody i mapę okolic. Przymusowa przerwa w spływie jest okazją do zwiedzenia ciekawego miejsca – Kopca Wilsona. Przy drodze w kierunku Miastka, naprzeciw stanicy ZHP prowadzi oznakowana trasa do pagórka usypanego przez tajemniczego Bartka z Piekła. Swoje dzieło, dla uczczenia wkładu Prezydenta Stanów Zjednoczonych W. T. Wilsona w odzyskanie niepodległości przez Polskę, własnoręcznie tworzył przez 20 lat.

km 13.0 Po wyczerpującym dniu docieramy do Dominic nad J.Dominickim. Biwak można założyć przy plaży gminnej lub wynająć nocleg w schronisku młodzieżowym w Dominicach. We wsi są punkty gastronomiczne i sklep.

km 16,3 Następnego dnia wypływamy na J. Dominickie, by po niecałej godz. osiągnąć wypływ Kanału Boszkowskiego znajdującego się przy wielkiej plaży publicznej.

Jezioro Dominickie to największe i najczystsze jezioro Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Należy do typu jezior sielawowych (max. głębokość 17,1 m). Jest jedynym na terenie województwa, w którym sielawa występuje i rozmnaża się. Wysoka czystość akwenu – jezioro ma podwodne źródło dzięki czemu woda ciągle się oczyszcza – sprawiła, że stało się ono doskonałą bazą do rozbudowy infrastruktury turystycznej. Miejscowości Boszkowo-Letnisko, Dominice to liczne ośrodki wczasowe i domki letniskowe. Jezioro otoczone jest lasami sosnowymi. Na jeziorze panują znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu, dlatego kajakarze dla bezpieczeństwa powinni płynąć blisko brzegu. W Boszkowie zalecane jest uzupełnienie prowiantu, szczególnie napojów, ponieważ do Błotnicy brak możliwości zaopatrzenia.

km 16,4 Płytki wypływ Kanału Boszkowskiego sprawia, że do mostu drogowego (100 m) kajaki trzeba holować. Za mostem kanał jest pogłębiony i dalszy spływ nie sprawia żadnych trudności. Woda w kanale, podobnie jak w jeziorze, czysta i przejrzysta. Po minięciu strugi z Bronikowa kanał jest szerszy i głębszy.

km 17,9 Wypływamy na Jezioro Wielkie. Płyniemy na wprost w kierunku białej tablicy oznaczającej wypływ kanału.

km 19,5 Kolejne niewielkie jeziorko Buckie (Małe) jest zarośnięte grzybieniami i grążelami i do tego bardzo płytkie. Skręcając w lewo do wypływu unikamy przygody z jeziora Miałkiego.

km 20,4 Pod mostem drogowym Boszkowo – Bucz ostrożnie spławiamy kajaki po betonowych płytach.

km 20,8 Wpływamy na J.Boszkowskie, z lewej strony w oddali widoczne zabudowania wsi Starkowo. Po 10 min. osiągamy Kanał Błotnicki.

km 21,1 Przed nami prawie 3 km odcinek Kanału Błotnickiego.

Początek kanału do pierwszego mostu za jeziorem wygląda zachęcająco – jest jeszcze szeroki i wolny od trzciny. Za mostem kanał się zwęża do 2 -3 m i jeśli płyniemy w 2 połowie sierpnia, to czeka nas męcząca przeprawa. Brzegi kanału całkowicie porośnięte trzciną pospolitą sprawiają, że roślinność „kładzie” się na wodzie, a kajakarze znikają w jej otchłani. O przerażeniu jakie może wzbudzić ta trzcina niech świadczy treść kartki przyklejonej pod mostem w Błotnicy „Nie płyńcie dalej!!! Kanał jest straszny. Marcin”. Na początku września trzcina jest wykaszana specjalnymi kosiarkami.

km 24,0 Przy ujściu do Jeziora Błotnickiego otwarto nową przystań kajakową z podstawową infrastrukturą turystyczną. Od tego miejsca rozpoczynamy ostatni etap spływu płynąc do Wielenia łańcuchem polodowcowych jezior, okolonych wzgórzami porośniętymi w większości lasami sosnowymi. Płyniemy przez J.Błotnickie, Przemęckie Wielkie , Radomierskie i Olejnickie.

km 27,4 Dopływamy do nowego pomostu widokowego przy Wyspie Konwaliowej. To doskonałe miejsce na odpoczynek. Na pomoście ławeczki, a w odległości 200 m od pomostu wigwam, gdzie po uzgodnieniu z leśniczym można rozpalić ognisko i upiec kiełbaski.

Krajobrazowy Rezerwat Przyrody „Wyspa Konwaliowa” został utworzony w 1957r. po protestach młodzieży gimnazjalnej z Wolsztyna i Przemętu przeciwko rabunkowemu wycinaniu konwalii majowej na cele zielarskie. Wyspa ma powierzchnię 24,9 ha i w całości otacza Jezioro Radomierskie. Oprócz wszechobecnej konwalii majowej na wyspie znajduje się wiele cennych i chronionych gatunków roślin m.in. kosaciec syberyjski, lilia złotogłów, huba siarkowa, kokoryczka. Wyspa porośnięta jest 100-letnim drzewostanem m.in. dębem bezszypułkowym. Występują tam również rzadkie gatunki ptaków, z których wyróżnić należy bez wątpienia kanię czarną i kanię rdzawą, czaplę siwą oraz kilka gatunków dzięciołów. W ostatnich latach na wyspie pojawiła się inwazyjna roślina, niecierpek drobnokwiatowy. Roślina ta wkraczając w siedliska naturalne praktycznie całkowicie eliminuje naturalną roślinność runa. Stała się poważnym zagrożeniem dla środowiska konwalii. W celu ochrony siedliska konwalii Wolsztyńskie Koło Klubu Przyrodników od kilku lat prowadzi działania polegające na ręcznym usuwaniu niecierpka z wyspy. Rezerwat „Wyspa Konwaliowa” jest rezerwatem ścisłym i obowiązuje całkowity zakaz wstępu.

km 31,0 Most drogowy w Olejnicy.

W odległości 500 m od mostu w lesie w kierunku na Osłonin znajduje się wieża widokowa wybudowana i udostępniona turystom w 2009 r. Wieża ma wysokość 19 m i można z niej podziwiać panoramę PPK. Przy dobrej widoczność z wieży dostrzec możemy miedzy innymi: Jezioro Osłonińskie, Górskie, Trzytonowe, Białe, Breńskie oraz Radomierskie wraz z wyspą Konwaliową. Zauważyć możemy także kościół w Przemęcie i Starkowie oraz wieże  kościołów w Dłużynie, Lginiu, Brennie i Wieleniu

km 35,2 Most na grobli w Osłoninie. Za mostem po prawej plaża i kąpielisko gminy Przemęt.

km 37,0 Kończymy spływ na plaży OW „Krokus”

 

 

Odpowiedz

Możesz używać tagów : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>